W przerwie zimowej Polska Federacja Klubów Speedrowerowych odważyła się wprowadzić kolejne rozgrywki ligowe. Po sukcesie z CS Superliga i CS Superligą Żaków w tym roku zobaczymy Młodą CS Superligę. Jednym z głównych pomysłodawców tego projektu był Paweł Cegielski.

Plan popularnego Cegły zakłada, że w każdym meczu może wystartować 6 zawodników, plus 4 rezerwowych. Schemat spotkania ma wyglądać identycznie według, którego w roku poprzednim była rozgrywana CS Superliga. Jako, że rozgrywki w nazwie mają słowo młoda, na pierwszy rzut okna można się spodziewać, że w meczu będą uczestniczyć zawodnicy do 18 roku życia. Plan Cegielskiego zakłada jednak coś innego. Na początku może to się wydać dziwne skoro mówimy o młodej lidze, jednak po pewnych przemyśleniach ma to swoje plusy.

Skład zespołu musi wyglądać następująco:

2 zawodników do 16 roku życia

2 zawodników do 18 roku życia

1 zawodnik do 23 roku życia

1 zawodnik open

4 ewentualnych rezerwowych

Widzimy powyżej, że w składzie meczu pojawić się ma jeden zawodnik młodzieżowy i open. W pierwszej chwili nasuwa się pytanie po co skoro jest to młoda liga. Nie każdy senior, czy młodzieżowiec będzie miał okazję systematycznie startować w CS Superlidze, a te rozgrywki mogą zapewnić takim zawodnikom starty.

Młoda CS Superliga jest rozgrywana systemem dwumeczu. Każda z drużyn w ciągu sezonu spotka się dwukrotnie. Raz u siebie i raz na wyjeździe. Przedstawiamy również kilka najważniejszych zapisów w aneksie PFKS na sezon 2021 dotyczące tych właśnie rozgrywek.

1. Rozgrywane są systemem dwumeczów w formie ligi. Mecze pomiędzy startującymi w rozgrywkach drużynami odbywają się przy okazji meczu tych samych klubów w ramach DMP.

2. Wszystkie mecze ligowe rozgrywa się wg schematu D/2d10/15b/k.

3. Podstawową część drużyny stanowią zawodnicy z numerami 1-6 oraz 11-16, zawodnicy z numerami 7 – 10 oraz 17-20 są zawodnikami rezerwowymi. Skład podstawowy muszą stanowić zawodnicy spełniający następujące kategorie wiekowe: jeden zawodnik bez ograniczeń wiekowych, jeden młodzieżowiec, dwóch juniorów, dwóch kadetów.

4. Numery startowe poszczególnych zawodników są niezależne od kategorii, o ich przydziale decyduje kierownik drużyny.

5. Podając skład drużyny należy jednoznacznie wskazać którzy zawodnicy wypełniają obowiązek obecności w składzie zawodnika konkretnej kategorii wiekowej:

a) Zawodnik przypisany do kategorii wyższej niż wynikająca z roku urodzenia może zostać zastąpiony przez innego zawodnika spełniającego przypisaną kategorię zawodnika zastępowanego;

b) Zawodnik przypisany do kategorii innej niż wynikająca z roku urodzenia ma prawo zastąpić, w ramach rezerwy taktycznej, zawodnika przypisanego do kategorii zgodnej z własnym rocznikiem niezależnie od przypisania kategorii na dany mecz.

6. Minimalna liczba zawodników drużyny w meczu ligowym to 5.

W sezonie 2021 w rozgrywkach Młodej CS Superligi zobaczymy pięć zespołów. Są to ekipy:

TSŻ Toruń

Omega Ostrów

Victoria Poczesna

Orzeł Gniezno

Szawer Leszno

Fotografia: Dorota Wiśniewska